Pár betartandó szabály a vendéglátóipari gépek, berendezések kezelésére:
- Tilos a vendéglátóipari gépek nem megfelelő használata, például főzőberendezést fűtésre használni tilos!
- Vendéglátóipari gépek esetén, így például egyetemes konyhagépre segédgépet felhelyezni vagy levenni csak a hálózati kapcsoló kikapcsolása és hálózatról történt leválasztása után szabad.
- Vendéglátóipari gépek esetén, így például a dagasztógépek csészéjének billentése előtt, a gép működését kikapcsolással kell megszüntetni.
- Vendéglátóipari gépek esetén, így mosogatógép vagy mosogató segédgép alkalmazásánál csak a kezelési utasításban rögzítettek szerint szabad elhelyezni a mosogatandó tárgyakat.
- Mosogatógépek esetén ne feledkezzünk meg azok vízlágyító egységének rendszeres regenerálásáról.
- A klímák karbantartását évente legalább egyszer, ha fűtésre is használjuk a készüléket, akkor kétszer (tavasszal és ősszel) ajánlatos elvégeztetni.
Miért fontos a klíma rendszeres szakszerű karbantartása?
- A klímakészülék üzemeltetése során sok levegő áramlik át a hőcserélőkőn keresztül és a levegő sok szennyeződést hoz magával.
- A klíma beltéri egységében megtalálható szűrők felfogják a port és egyéb légúti megbetegedést okozó szennyeződést, ezáltal csökken a légáramlás és kihordhatja a felfogott port. Ezeket időnként tisztítani kell, mert ilyenkor jobban terhelődik a gép és emiatt többet fogyaszthat és csökken az élettartama is. A hőcserélő hűtőbordát is takarítani, fertőtleníteni kell egészségügyi okok ill. a jó szellőzés, helyes működés miatt. Aztán itt van még a kondenzvíz tálca, amiben elszaporodhatnak a baktériumok, a gombák. A helyes karbantartáskor speciális vegyszerrel fertőtlenítünk.
- A klímák kültéri egysége bordázott csőkígyóin keresztül nagyon nagy mennyiségű levegő és por áramlik. Ha koszos a kültéri nem tud megfelelően lehűlni, ezáltal jobban terhelődik a klíma kompresszora, rövidebb lesz a készülék élettartama és több áramot fog fogyasztani, ami nem lesz gazdaságos. Ezért fontos a rendszeres teljes takarítása.
- A karbantartás nem csak takarításból, fertőtlenítésből áll. Szükség van ellenőrizni a rendszer helyes működését és környezetvédelmi okokból, hogy megfelelő tömörségű, szivárgás mentes-e a készülék.
Feladatok a klíma karbantartás során:
- Beltéri egység gombátalanítása, baktérium mentesítése, szűrők tisztítása
- Kültéri egység tisztítása
- Működés közbeni üzemi nyomások ellenőrzése a megfelelő és gazdaságos működés érdekében
- Kültéri egység szigetelés ellenőrzése, gumibakok vizsgálata ill. cseréje
- Hollander csatlakozók utánhúzása, hűtőközeg utántöltése
- Elektromos egységek átvizsgálása, csatlakozók utánhúzása
- Komplett beszabályozás (nyomás értékek ill. Automatika)
- Érintésvédelmi ellenőrzés
A megfelelő karbantartással elkerülheti a betegségeket:
- A szakszerűen karbantartott és megfelelő szűrőkkel ellátott légkondícionálók az allergiások számára akár segítséget is jelenthetnek a tisztított, szűrt levegővel.
- A klímák által esetlegesen előidézett betegségek között legismertebb az úgynevezett légionárius tüdőgyulladás, amit a pangó langyos vízben megtelepedett és elszaporodott Legionella baktériumok válthatnak ki.
Összefoglalva:
Amennyiben azt szeretné, hogy a klímánk tartósan és egészsége veszélyeztetése nélkül kellemes komfortot nyújtva üzemeljen, a készülék forgalmazója, illetve telepítője által ajánlott rendszerességgel végeztessük el szakemberrel a karbantartást, szem előtt tartva a fennt leírtakat.